LDAP a Evolution

back


Co je Evolution?

Screan Evolution

Evolution je zatím nejpádnější odpověď na jednu z častých a oprávněných výtek proti použití alternativních operačních systémů v kancelářských počítačích. Touto výtkou byla po dlouhou dobu absence fungující náhrady programu Microsoft Outlook. Outlook (nepleťme si jej s Outlook Express) je součástí všech sad Microsoft Office. Je to integrovaný poštovní a PIM klient. To znamená, že v jedné aplikaci kombinuje možnosti emailu, kalendáře, úkolovníku, poznámek, správce kontaktů a především klienta groupwaru, který na něm funguje v tandemu s produktem Microsoft Exchange Server. Outlook lze používat bez tohoto serveru jako správce osobních informací nebo s ním jako pokročilý nástroj pro řízení týmové spolupráce. Poslední verze navíc smysluplným způsobem podporují přidávání dalších aplikací do rozhraní programu. Takže je možné v Outlook pracovat například s firemním informačním systémem, rozšířením funkcí pro správu času, účetnictvím a podobnými programy. Outlook je vedle IBM Lotus Notes nejrozšířenějším groupwarovým „tlustým” klientem. Používá jej mnoho organizací, je etalonem kompatibility. Ale také zdrojem mnoha problémů.

V prostředí alternativních operačních systémů, především GNU/Linux, existovalo mnoho aplikací, které nahra zovaly jednotlivé funkce Outlooku. Poštovní klient, kalendář, správa kontaktů. Avšak efektu, jenž vzniká jejich vzájemnou kombinací, se dlouho nepodařilo dosáhnout. Prvním, kdo přišel s konkurenceschopnou, ale původně opravdu jen napodobeninou Outlooku, byla firma Ximian se svou aplikací Ximian Evolution. Poté, co byl Ximian odkoupen společností Novell, byla Evolution integrována do jejich produktů, ale také se stala oficiálním poštovním klientem v prostředí Gnome.

Evolution je otevřeným projektem, jeho vývoj je sponzorován společností Novell. Současnou verzi znají uživatelé mnoha distribucí Linuxu, neboť právě tato aplikace je při volbě Gnome coby výchozího rozhraní nabízena jako standardní poštovní a PIM program. Používá se pochopitelně i v dalších rozhraních a má své fanoušky i mezi uživateli KDE. Mezi hlavní přednosti Evolution v současné podobě patří vyspělost práce se zprávami i s kalendáři, schopnost propojení s Microsoft Exchange, bezpečnost, možnost rozšiřování. Projekt Evolution od svých počátků, věrný názvu, ušel dlouhou cestu a dá se říct, že v současnosti Microsoft Outlook v mnoha případech skutečně kvalitně zastupuje.

Více na anglické wikipédii projektu Evolution.

<<--

Ukázka nastavení LDAP

Nastavení se provádí v menu viz tyto okna.

Adresář
Nastavení
Nastavení detail
Kontakt
Osobní nastavení
Postovní adresa
<<--

Odkazy

<<--

Vytvořil: Lukáš Malý, DiS


Tento dokument je určen výhradně pro použití v rámci LukasMaly.NET :-)